Za devet mjeseci povećan je obim poslovanja, dobit na prošlogodišnjem nivou

U zaoštrenim uslovima 2023. godine, fokusirani na dosljednu implementaciju strateških pravaca

Grupa Triglav je u ovogodišnjim zaoštrenim uslovima poslovanja ostvarila dobre devetomjesečne rezultate. U odnosu na uporedni period prošle godine povećala je ukupne prihode za 10 posto na 1.241,1 miliona eura, ostvarila povoljnu vrijednost kombinovanog količnika od 89,5 posto i ostvarila 89,2 miliona eura dobiti prije oporezivanja, što je 3 posto manje nego u uporedivom periodu prošle godine. Ove godine na to su uticali povećan obim poslovanja, uspješno upravljanje inflatornim pritiscima i drugim uticajima iz okruženja, kao i intenzivniji odštetni zahtjevi i negativni prinosi na finansijska ulaganja. Grupa je zadržala svoju finansijsku snagu uz adekvatnost kapitala u ciljanom rasponu. Procjenjuje da će ove godine ostvariti planiranu godišnju dobit, ali istovremeno upozorava, da su rizici ostvarivanja ciljane dobiti značajno povećani zbog negativnih uticaja iz poslovnog okruženja. U narednoj godini očekuju je veoma zaoštreni uslovi poslovanja, u kojima će dosljedno sprovoditi svoje razvojne strateške aktivnosti, povećavati obim poslovanja, zadržati finansijsku snagu i poslovati sigurno i profitabilno.

 

Dobit prije oporezivanja. Grupa Triglav je u devet mjeseci 2022. godine ostvarila 89,2 miliona eura dobiti prije oporezivanja, što je 3 posto manje u odnosu na uporedni period prošle godine. Predsjednik Uprave Zavarovalnice Triglav, Andrej Slapar, pritom je rekao: »I u Triglavu osjećamo uticaj pogoršanog ambijenta uz visok rast inflacije i nepovoljnu situaciju na međunarodnim finansijskim tržištima, što prvenstveno utiče na štetni dio našeg poslovanja, troškove i prinose na ulaganja. Uspješno se nosimo sa zaoštrenom situacijom zahvaljujući timu od preko 5.200 saradnica i saradnika. Robustan poslovni model nam je omogućio, da smo zadržali finansijsku snagu uz kapitalnu adekvatnost u ciljanom rasponu, povećali obim poslovanja i ostvarili dobit prije oporezivanja koja je približna onoj koja je ostvarena u istom periodu prošle godine.«

U Grupi procjenjuju, da će ciljna dobit na godišnjem nivou biti ostvarena, ali s obzirom na trenutnu situaciju ističu rizike njenog ostvarenja u prvobitno planiranom rasponu. »Negativni faktori iz poslovnog okruženja značajno jačaju, a njihov dalji razvoj do kraja godine ne može se procijeniti sa adekvatnim stepenom pouzdanostisti,« istakao je Andrej Slapar.

Osiguravajuće-tehnički dio poslovanja. Ukupni prihodi Grupe Triglav povećani su za 10 posto u odnosu na uporedni period prošle godine na 1.241,1 milion eura, a u njihovom sastavu obim zaračunate bruto premije osiguranja (1.147,7 miliona eura) povećan je za 9 posto. Grupa je ojačala premiju u sva tri segmenta osiguranja i na svim tržištima osiguranja. U Sloveniji je rast premije iznosio 6 posto, što je jedan postotni bod iznad rasta tržišta, izvan Slovenije na tržištima Adria regije 12 posto i na međunarodnim tržištima 19 posto. Ostali prihodi od osiguranja (46,1 milion eura) porasli su za 21 posto, dok su ostali prihodi Grupe (47,3 miliona eura) porasli za 35 posto, uglavnom su to prihodi od upravljanja imovinom i prodaje investicionih nekretnina.

Odštetni zahtjevi su bili intenzivniji nego u istom periodu prošle godine. Obračunati bruto iznosi odštenih zahtjeva povećani su za 16 posto na 604,0 miliona eura. Na njih je uticao povećan obim portfelja osiguranja, kao i ukidanje ograničenja zbog pandemije, poskupljenja materijala i usluga zbog inflacije, te povećano prisustvo događaja prirodnih masovnih odštetnih zahtjeva. Njihova procijenjena vrijednost je 29,4 miliona eura, pri čemu je najveći dio (21,1 milion eura) odštetnih zahtjeva u Sloveniji zbog nevremena s gradom i olujnim vjetrom. Unatoč tome, kombinovani količnik imovinskog i zdravstvenog osiguranja iznosio je vrlo povoljnih 89,5 posto, slično kao u istom periodu prošle godine, što je rezultat povoljnog razvoja rezervi za odštetne zahtjeve koje su formirane u prethodnim periodima, a posebno pažljivo tokom pandemije.

U odnosu na isti period prošle godine, bruto operativni troškovi povećani su za 10 posto na 269,1 milion eura. Član uprave Zavarovalnice Triglav Uroš Ivanc objasnio je: »Dosadašnji rast troškova bio je jednak rastu ukupnih prihoda, čime smo uspješno održavali količnike troškova na uporedivom nivou sa istim periodom prošle godine.« Troškovi su se povećali uglavnom zbog inflacije (npr. troškovi materijala i usluga), povećanog obima poslovanja (npr. troškovi pribavljanja osiguranja zbog većeg broja zaključenih osiguranja) i realizacije strateških aktivnosti (npr. amortizacija zbog ulaganja u informatičku tehnologiju).

Osiguravajuće-tehničke rezerve su na kraju devet mjeseci iznosile 3.199,9 miliona eura, što je slično kao i na kraju prošle godine. »Upravljanje rezervacijama na odgovarajući način koordiniramo sa poslovnom dinamikom i prirodom rizika neizvršenja obaveza. Ovogodišnji povoljan razvoj rezervi za odštetne zahtjeve formiranih prethodnih godina uspješno nadoknađuje rast odštetnih zahtjeva i troškova, koji nastaju zbog veće aktivnosti stanovništva i privrede, veće inflacije i drugih uticaja okoline,« rekao je Uroš Ivanc.

Investicioni portfelj i sredstva klijenata pod upravljanjem. Ukupan investicioni portfelj Grupe Triglav, uključujući investicijske nekretnine i ulaganja u pridružena društva, smanjen je za 11 posto na 3.266,9 miliona eura u odnosu na kraj 2021. godine, zbog odnosa na financijskim tržištima, a njegovi prinosi su bili negativni. Konzervativni sastav portfelja nije se značajno promijenio, ali je naglasak i dalje na visokokvalitetnim i međunarodno diversifikovanim investicijama. Obim sredstava stranaka, kojima se upravlja u zajedničkim fondovima i kroz individualno upravljanje, takođe je smanjen za 11 posto na 1.362,4 miliona eura.

Održivi razvoj (ESG). Grupa Triglav nastavlja da integriše faktore održivog razvoja u svoje djelovanje. Tako je u odnosu na kraj prošle godine obim održivih investicija sa fiksnim prihodom povećan za 13 posto na 231,8 miliona eura, a njihovo učešće u portfelju obveznica već predstavlja 10,4 posto. Triglav takođe brine o vidljivosti i adekvatnom informisanju o svom održivom razvoju, zbog čega sudjeluje u odabranim međunarodnim inicijativama (inicijative UN PSI, UNEP FI i PCAF, standardi održivosti GRI i SASB, izvještavanje CDP).

Poslovni plan Grupe Triglav za 2023. godinu. Očekivanja za narednu godinu karakteriše veoma visok stepen neizvjesnosti u poslovnom okruženju, što proizilazi iz daljeg razvoja geopolitičke situacije, stanja na energetskim tržištima, makroekonomske slike i epidemijskih uslova. U 2023. godini Grupa Triglav očekuje dodatno zaoštrene uslove za svoje poslovanje, u kojima planira poslovati sigurno i profitabilno.

Predsjednik Uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar je rekao: »Planiramo da ostvarimo između 95 i 110 miliona eura dobiti prije oporezivanja u zahtjevnoj 2023. godini prema postojećem izvještajnom okviru. Njegova planirana visina je nešto niža od ovogodišnje planirane, a pošli smo od trenutno dostupnih projekcija i procjena uslova poslovanja. I u 2023. ćemo pojačati obim poslovanja, planiramo premiju osiguranja u rasponu od 1,5 do 1,6 milijardi eura. Istovremeno ćemo osigurati visok nivo profitabilnosti osiguravajućeg dijela poslovanja postizanjem kombinovanog količnika imovinskog i zdravstvenog osiguranja ispod 94 posto. Kao vodeća osiguravajuća-finansijska grupa u Sloveniji i Adria regiji, planiramo dalje jačati svoju poziciju na postojećim tržištima, a mogućnosti ćemo tražiti na tržištima Europske unije direktno po principu slobodnog protoka usluga i preko partnerskih veza. I dalje ćemo težiti racionalizaciji troškova poslovanja, uspješnom upravljanju rizicima, finansijskoj stabilnosti i održavanju visokih kreditnih rejtinga priznatih agencija za kreditni rejting. Naša politika dividendi ostaje nepromijenjena i nastojat ćemo da dionica Triglava bude profitabilna, sigurna i stabilna investicija za investitore. U svom djelovanju dosljedno ćemo slijediti naše strateške smjernice, posebno stvaranje kvalitetnog i jedinstvenog iskustva stranaka, te daljnji razvoj uslužno orijentiranih poslovnih modela i ekosistema koji se bave međusobno povezanim potrebama stranaka i uvođenjem inovativnih procesa uz pomoć savremenih tehnologija.«

 

Grupa Triglav u Federaciji Bosne i Hercegovine

Triglav Osiguranje Sarajevo je u devet mjeseci 2022. godine zabilježilo rast premije i fakturisalo 27 miliona eura (52,9 miliona KM) premije osiguranja, što je za 14 % više u odnosu na treći kvartal godinu ranije. Bitno je naglasiti da je Društvo ostvarilo veći rast od rasta tržišta FBiH. Veći rast premije je ostvarilo u segmentu životnih osiguranja, 17 % premije više nego prošle godine, a premija u segmentu neživotnih osiguranja bila je za 12 % veća u odnosu na isti period 2021. Godine.

Osiguravajuća društva Grupe Triglav (Triglav Osiguranje, Sarajevo i Triglav osiguranje, Banja Luka) zajedno su zadržala treće mjesto na tržištu Bosne i Hercegovine i povećala svoj tržišni udio za 0,4 procentna boda na 9,3 posto. Triglav Osiguranje, Sarajevo se na kraju trećeg kvartala nalazi na četvrtoj poziciji na tržištu Federacije BiH (peto mjesto prethodne godine) sa tržišnim udjelom od 10,6 posto.

Predsjednik Uprave Triglav Osiguranja, Sarajevo, Edib Galijatović, je ovim povodom izjavio: »Uprkos jakoj konkurenciji, te uvećanim inflatornim i makroekonomskim pritiscima usljed globalnih poremećaja, uspjeli smo povećati premiju osiguranja u odnosu na isti period prošle godine. Dobre performanse Društva su rezultat visokih standarda koje primjenjujemo u svim aspektima našeg poslovanja. Fokusiranje na klijenta jasno je odredilo pravac našeg daljeg razvoja – da budemo pouzdan pružalac finansijskih i pratećih usluga za naše klijente, te partner na kojeg se mogu osloniti u najvažnijim trenucima potrebe.«


Complementary Content
${loading}